Penille Albæk Andersen
 
Radio/TV/Diverse


Bedrag, DR Drama
Instruktør: Søren Balle, 2016

Skuespiller for e-learning programmer
Key2Know/ Danske Bank & KBH Kommune, 2016

Tomgang, Tv2 Zulu
Sæson 4, afs. 8, 2015

De hvide busser, Speak
Nationalmuseet, 2015

Valgkamp, Radiodrama
Instruktør: Peter Dupont Weiss, 2015

Frisøren, Reklame
Nørregade Bolcher, 2014/15

Children of March, Novellefilm
Instruktør: Fanny Töpper, 2014

Ikke alle der går med røde sokker, Radio
Akt1, Instruktør: Anna Balslev, 2014

Skarn, Novellefilm
Instruktør: Jonas Kærup Hjort, 2013

Broen, DR Drama
Afsnit 11, 2011

Forbrydelsen II, Parafilm
Afsnit 8, 2009

Blind date, Radio Drama
Radiodrama, 2011

Benjamin Bjørn, Dubbing
2009/10

 

Teater


2016

Helte, Teater Glad
Instruktør: Lars Werner Thomsen

Korsbæk, Bakken
Instruktør: Lisbeth Dahl

De Damer, Div. events
Instruktør: Mads M. Nielsen

Forumspil/Cases, Teatret Møllen/Psykiatrien, Tønder
Instruktør: Connie Tronbjerg

2015

Barsel

2014

Sult, Teatret Møllen
Instruktør: Alex Byrne

De Damer
Div. events

2013

Det poetiske museum, Sommerteater på Frilandsmuseet
Instruktør: Peter Darger

Fanget i Nettet, Nørregade Teatret
Instruktør: Joy Marie Frederiksen

2012

Det poetiske museum, Sommerteater på Frilandsmuseet
Instruktør: Peter Darger

Projekt Landbrug, Café Teatret
Instruktør: Christian Lollike

De 39 Trin, Nørregade Teatret
Instruktør: Joy Maria Frederiksen

2011

Hundesvømning, Folketeatret og turné
Instruktør: Anders Lundorph

2010

Jul i Gammelby, Folketeatret
Instruktør: Mogens Pedersen

Libertineren, Grønnegårds Teatret
Instruktør: Thomas Bendixen

Tre søstre, Teatret Møllen
Instruktør: Gitte Kath

2009

Libertineren, Grønnegårds Teatret
Instruktør: Thomas Bendixen

Tre søstre, Teatret Møllen
Instruktør: Gitte Kath

2008

Tre søstre, Teatret Møllen
Instruktør: Gitte Kath

En sælgers død, Folketeatret
Instruktør: Frederik Neergaard

Djævlene, Betty Nansen Teatret
Instruktør: Flemming Flindt/Peter Langdal

2007

Handbag, Statens Teaterskole
Instruktør: Thomas Bendixen

Sommergæster, Statens Teaterskole
Instruktør: Egill Pálsson

Misantropen, Statens Teaterskole
Instruktør: Vibeke Wrede

2006

Henrik og Pernille, Grønnegårds Teatret
Instruktør: Vibeke Wrede